Naozaj má v SR každý právo voliť?
Martin Estočák, 11. 03. 2012 v 22:02
V II. hlave ústavy sa zaručujú základné práva a slobody, a konkrétne III. oddiel ústavy nám zaručuje politické práva. Ako je nám už všetkým známe tak jednou z najzákladnejších foriem účasti na verejnom živote obyvateľov je využitie volebného práva.
V súvislosti s týmto volebným právom mi však napadla jedna otázka, na ktorú si je ťažko nájsť odpoveď, a to: Naozaj každý občan SR, ktorý má 18 a viac rokov a je spôsobilý na právne úkony môže voliť?
Podľa čl. 30 Ústavy Slovenskej republiky ,,občania majú právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov.“ [1]
Podmienky výkonu tohto volebného práva však ustanovuje osobitný predpis. V Slovenskej republike je to zákon č. 333/2004 Z. z. o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (ďalej len „Volebný zákon“).
Podľa § 2 ods. 1 volebného zákona má ,,aktívne volebné právo“ ( právo voliť):,,Každý občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 18 rokov. V hore uvedenom paragrafe ods. 2 sú uvedené prekážky, ktoré zabraňujú občanovi Slovenskej republiky aj po dosiahnutí veku 18 rokov voliť :
- zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany zdravia ľudí,
- výkon trestu odňatia slobody,
- pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.“ [2]
Z § 9 ods. 2 volebného zákona jasne vyplýva, že si volič môže v rozmedzí 30 dní až 2 dni pred začiatkom volieb do NR SR požiadať o vydanie voličského preukazu v úradných hodi-nách obce. V tom prípade ak dôjde k splneniu všetkých potrebných podmienok, obec vydá voličský preukaz hneď v deň, kedy dôjde k podaniu.
V súvislosti s tým ma však zaujala jedna vec. Čo v prípade ak občan, ktorý dosiahol vek 18 rokov, je spôsobilý na právne úkony, ale 2 hodiny pred začiatkom volieb zo zdravotných dô-vodov bol prevezený do nemocnice z ktorej ho prepustia v čase kedy voľby budú už ukonče-né? Podľa vyššie uvedených paragrafových znení volebného zákona tento volič si už ani nemôže vyžiadať voličský preukaz a keďže do okrsku, v ktorého územnom obvode je toto zariadenie nepatrí, nemôže ani voliť. V niektorých prípadoch však občania môžu voliť do prenosnej urny, ale ,,právomoci“ členov komisie nesiahajú až tam, aby mohli chodiť s pre-nosnou urnou mimo obvodu svojho volebného okrsku ( t. j. – mimo ulíc, ktoré boli danému okrsku pridelené, čiže mimo trvalého bydliska voličov zapísaných v danom okrsku). V tom prípade nastáva situácia, že občan SR, ak by aj chcel voliť, tak mu to nebude umožnené a týmto dochádza k porušeniu zákona s najvyššou právnou silou v SR- Ústavy.
V závere by som len chcel spomenúť, že ak volič dosiahol vek 18 rokov a ak na jeho strane nie sú žiadne prekážky, kt. mu zabraňujú voliť, tak mu ,, aktívny výkon“ volebného práva nesmie byť znemožnený!
[1] Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb.
[2] zákon č. 333/2004 Z. z. o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskor-ších predpisov
Názory k článku Naozaj má v SR každý právo voliť?:
jakub.obert, 15. 03. 2012 v 01:47 - dobrovoľné rozhodnutie
Nebude mu to umožnené kým? Jedine jeho vlastným rozhodnutím... Plne spôsobilého dospelého človeka v nemocnici držať proti jeho vôli nemôžu (ak sa teda nejedná o karanténu, tj. prekážka sub § 2 ods. 1), takže kľudne môže ísť voliť, aj keď sa tým vystaví zdravotnému riziku. Otázkou je, kto by to bol ochotný podstúpiť.
Jaroslav Čollák, 15. 03. 2012 v 07:33 - súhlas
a) volič má 18 rokov
b) v čase konania sa nachádza mimo vooebného obvodu
c) nemá vystavený voličský lístok - teda mimo svojho obvodu voliť nemôže.
- jednoducho nevyužil svoje právo, povedal by som, zo subjektívnych dôvodov (ak by to neplatilo, potom už uvažujme, či je rozdiel byť v nemocnici bez vôle - dopravná nehoda, alebo dobrovoľne - plastická chirurgia - privádzalo by nás to ku nelogickým presahom), a preto uvažovať o tom, že mu nebolo UMOžNENÉ voliť je silná káva.
- to, že v čase volieb bol v nemocnici a bol ošetrovaný, je dôvod na JEHO STRANE pre ktorý sa nezúčastnil volieb (mohol odmietnuť ošetrenie ako píše Jakubv), nie je to vina/zodpovednosť ŠTÁTU, že mu voliť neumožnila, tobôž znemožnila... nevyužitie práva nie je jeho popretím.
Tomáš Cuník, 19. 03. 2012 v 19:48 - občianský preukaz
"(2) Volič po príchode do volebnej miestnosti preukáže svoju totožnosť a po zázname v oboch rovnopisoch zoznamu voličov dostane od okrskovej volebnej komisie hlasovacie lístky a prázdnu obálku. Ak volič nepredloží občiansky preukaz, hlasovanie sa mu neumožní."
Z vlastnej skúsenosti - čo v prípade, ak som o občiansky preukaz prišiel (krádež/strata)?
Jaroslav Čollák, 19. 03. 2012 v 22:16 - myslím, že blúdime
- nevidím problematickosť vyriešenia danej situácie.
- ak som stratil v období, kedy je do volieb času dosť, požiadam o vydanie nového občianskeho preukazu (224/2006Zz, § 7 odsek 2 písmeno f)
- ak stratíš alebo ti ukradnú OP (asi tesne pred voľbami - pravdepodobne tak si to myslel) ex lege máš povinnosť:
§11
e) ohlásiť neodkladne stratu alebo odcudzenie občianskeho preukazu príslušnému úradu alebo ktorémukoľvek útvaru Policajného zboru
následne:
- jednoducho požiadaš na mieste oddelenia PZSR o vydanie potvrdenia o občianskom preukaze( §13 odsek 2 písmeno b)) - slúži ako občiansky preukaz ( §13 odsek 5)
(5) Doba platnosti potvrdenia vydaného podľa odseku 1 písm. a) a podľa odseku 2 písm. b) sa určuje na dobu nevyhnutne potrebnú, najdlhšie však na tri mesiace, počas tejto doby občan nie je povinný mať občiansky preukaz.
..vyriešené:)
Martin Estočák, 30. 07. 2014 v 12:22 - súhlasím
Nemáte oprávnenie pridať názor. Prihláste sa prosím