BSM a tranformácia veci nepatriacej do BSM počas trvania manželstva
Tomáš Čentík, 13. 11. 2011 v 20:44
Môže ísť napríklad o situáciu, kedy jeden z manželov nadobudol určitú vec pred uzavretím manželstva alebo z titulu darovania počas manželstva a následne počas manželstva túto vec odplatne previedol na tretiu osobu. Otázkou teda je, či prospech nadobudnutý z odplatného prevodu veci nepatriacej do BSM, a to počas manželstva bude patriť do BSM (napr. predaj nehnuteľnosti). Príjem získaný z takéhoto prevodu síce pojmovo spadá pod definíciu BSM pri použití striktne formálneho výkladu, ale podľa môjho názoru obchádza hlbší zmysel výpočtu vecí nepatriacich do BSM.
Ak totiž jeden z manželov nadobudne vec, ktorá nepatrí do BSM, napr. nehnuteľnosť a následne túto počas trvania manželstva odplatne prevedie na tretiu osobu, tak príjem, ktorý týmto prevodom získa je pri prvom pohľade na definíciu BSM subsumovateľný pod túto definíciu, ale pri hlbšom pohľade na vec tomu tak nie je. Vec, napr. vyššie spomenutá nehnuteľnosť predstavuje určitú majetkovú hodnotu, ktorá sa prevodom na tretiu osobu v podstate transformuje na inú majetkovú hodnotu, a to peniaze. Po materiálnej stránke ide v podstate o tú istú majetkovú hodnotu, pri ktorej sa mení iba jej forma. Z uvedeného dôvodu mám za to, že takýto príjem nebude patriť do BSM, pretože doslovný výklad vecí patriacich do BSM by obchádzal ratio legis jeho negatívneho výpočtu.
V záujme vyššej právnej istoty účastníkov občianskoprávnych vzťahov by však § 143 OZ mohol znieť napr. takto: ,, V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných (i)dedičstvom alebo (ii)darom, ako aj (iii)vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a (iv)vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka, a vecí získaných nadobudnutím za veci (i), (ii), (iv), ako aj vecí získaných nadobudnutím za veci, ktoré mal jeden z manželov pred uzavretím manželstva vo svojom výlučnom vlastníctve alebo v podielovom spoluvlastníctve.
Názory k článku BSM a tranformácia veci nepatriacej do BSM počas trvania manželstva:
Kristián Csach, 14. 11. 2011 v 16:28 - V "košickej" učebnici
Andrej Šoltýs, 14. 11. 2011 v 17:02 - Na PF UK
Tomáš Čentík, 14. 11. 2011 v 18:36 - súčasnosť
Juraj Gyarfas, 14. 11. 2011 v 19:06 - ...
Michal Novotný, 15. 11. 2011 v 09:08 - Niekedy
Pri nájme už nejde o surogát, ale výnosy, t.j. rozmnoženie (plody) majetku, ktoré spadne do BSM podľa všeobecného pravidla § 143 O.z.
Martin Maliar, 17. 11. 2011 v 07:43 - Nie celkom jednoznačná. Hmm
Inak všimli ste si, že stále "beháme" okolo problému vzťahu medzi záväzkovým právom a vecným právom?
BSM pri zrušení podielového spoluvlastníctva jedného z manželov
Ak medzi jedným z manželov a treťou osobou došlo v konaní pred súdom k zrušeniu a vyporiadaniu ich podielového spoluvlasntíctva nehnuteľnosti, v rámci ktorého manžel za použitia finančných prostriedkov v bezpodielovom spoluvlastníctve nadobudol vlastníctvo nehnuteľnosti, stala sa takto nadobudnutá nehnuteľnosť predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
POZNÁMKA: konanie o zrušenie podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnosti (i) zdedenej po rodičoch (ii) dvoma súrodencami (iii) v pomere 50/50 -->
(iv) nedohoda o užívaní --> (v) žaloba o zrušenie, (vi) prikázaná žalovanému --> žalovaný (vii) povinnosť vyplatiť sestre cca 60 000 EUR, (viii) vyplatené z prostriedkov BSM).
Ondrej Halama, 31. 08. 2024 v 08:30 - teória o transformácii veci odporuje zákonu
Je pozoruhodné, že táto teória o "transformácii veci" mimo BSM existuje, hoci ide proti textu zákona (nielen proti § 143 OZ ale aj proti § 150). Je pozoruhodné ako sa prax dokáže vzdialiť textu zákona a významu slov... "Transformácia veci" nie je nič iné ako "kúpa" a "výmena", kde ani zďaleka nemusí byť zachovaná hodnota pred a po. Argumenty pre túto teóriu som nenašiel skoro žiadne. Že hodnota veci pred predajom sa rovná peniazom po predaji? Možno vo svete kde neexistuje zisk a marža... Ale taký svet nebol ani v socializme.
Prečo by mal byť samostatný majetok manžela "chránený"? Pred kým, pred druhým manželom? Prečo takúto "ochranu" nemá aj mzda, o ktorú sa manžel sám zaslúžil? Alebo zisk z podnikania (kúpim lacno, predám draho), aj ten budeme chrániť?
Ale to portirečenie s textom zákona je najzarážajúcejšie, pre občana mätúce a popretím princípu právnej istoty.
Autor si v príspevku taktiež všíma rozpor medzi praxou a textom zákona, čo vysvetľuje “zmyslom”(účelom) výnimiek z BSM, avšak žiadny takýto zmysel nekonkretizuje. Vieme vôbec aký je účel tejto normy skonštruovanej touto teóriou?
Nemáte oprávnenie pridať názor. Prihláste sa prosím