Branislav Gvozdiak, 12. 01. 2009 v 16:03
Branislav Gvozdiak, 13. 01. 2009 v 09:13 - po vyutierani slz zopar praktickych rad :)
1. Nepouzivajte hotove vzory zmluv pripravene na zaklade vzorov zmluv americkych (USA). O to vas dokonca prosim. S nasim pravom maju asi tolko spolocneho ako opalovanie sa pri mori a robenie snehuliaka v Alpach.
2. Vsetky zmluvy nech su pisomne. Verba volant, scripta manet... To iste sa tyka aj dokumentacie vykonania zmluvy (najmä ak sa bude predlzovat termin vykonania z viny jednej zo stran).
3. Davajte si velky pozor na autorske prava a ich regulaciu. Zakonne ustanovenia su dost prisne a aj mala chyba moze stat naozaj vela.
4. V zmluve by sa mal nachadzat dobry opis procedur riesenia sporov, najma co sa tyka nepresnej specifikacie. Idealny sposob ako uniknut konfliktom neexistuje, zakladom je ale komunikacia, ktora moze nejeden projekt zachranit.
Juraj Gyarfas, 15. 01. 2009 v 12:52 - autorska ochrana pravnickych vytvorov?
Takze dufam, ze mi bude odpustene, ked tento prispevok nebude uplne na 100% k veci ...
Ale aby rec nestala a nakolko clanok uzko suvisi s autorskym pravom, chcel som nadhodit otazku na diskusiu:
Su vysledky pravnickej prace (zmluvy, zaloby, korporacne dokumenty, analyzy) predmetom ochrany autorskeho prava?
Otazku som riesil aj davnejsie, ale dnes mi ju opat pripomenul zaujimavy kratky prispevok "Promarnena sance" (http://www.epravo.cz/top/clanky/promarnena-sance-55473.html) na serveri epravo.cz.
A v tejto suvislosti som si hned spomenul na dlhsi text k tejto teme "The Highest Form of Flattery" (http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=900129), ktory som kedysi cital.
Tak co si o tom myslite? Su vysledky nasej prace vysledkom "vlastnej tvorivej dusevnej cinnosti" a zasluzia si ochranu? Alebo len kompilujeme stare a cudzie vzory? Viete o nejakom spore, kde sa tato otazka riesila?
Branislav Gvozdiak, 15. 01. 2009 v 14:55 - autorske pravo
Ja mam takyto navrh. Vytvorit nejaku organizaciu reprezentujucu prava autorov, ktorej by sa museli odvadzat nejake poplatky za kazdu zmluvu uzavretu v pisomnej forme:) A za kazdy navrh na sud, ktory nepodava sam pravnik (lebo vtedy ten niekto urcite vyuzil autorske dielo nejakeho pravnika). Pri zmluvach ktore sa povinne niekde registruju (nehnutelnosti, zalozne atd.) stvornasobok poplatku (v tom by bola zahrnuta cena zmluv, od ktorych poplatok nebude zaplateny).
Co vy na to? Presvedcime legislativu ze to je potrebne? :)
A tak vazne... nemyslim si ze zmluvy a ine vysledky pravnickej prace si zasluzia ochranu autorskeho prava. Ak su to jednoduche veci, tak su to jednoduche veci nepotrebujuce nejaku strasnu tvorivu dusevnu cinnost, ak su to narocne veci, tak su v podstate ako dielo na ine pripady nevyuzitelne, kedze su s velkou pravdepodobnostou site na mieru danej situacii a pouzit sa z nich daju iba standardne veci, eventualne sa moze niekto naucit na co vsetko mozno mysliet.
No a este jedno... niektore pravnicke vytvory si urcite ochranu zasluzia. A to co najprisnejsiu, aby sa k nim nikto nikdy nedostal a nedajboze ich nepouzil.
Juraj Gyarfas, 16. 01. 2009 v 18:47 - fond na ochranu pravnikov
Obcania, ktori este neboli ministrami, nech sa hlasia u sudruha Zincicu :-)
A teraz vazne .... ok, beriem, ze pravnicke vytvory vo vacsine pripadov nie su dielami vlastnej tvorivej dusevnej cinnosti. Spolocenske zmluvy su napr. casto len opisom prislusnych ustanoveni ObZ. Ale su predsa aj pripady, ked je pravnicky vytvor naozaj tvorivy. Viem, nie je to tvorivost v zmysle poezie (aj ked .... obcas sa mozno zadari), ale to nie je ani tvorivost v pripade pocitacovych programov a tie su chranene autorskym pravom. Kde je hranica medzi pravnou analyzou pre klienta (ktora podla Tvojho nazoru asi nie je chranena autorskym zakonom) a clankom pre odborny pravnicky casopis, ktora takym dielom nepochybne je.
A skusme si predstavit nasledujucu situaciu - pripravim pre klienta dokumenty k nejakej zalobe. Klient potom zmeni pravnika a tento novy pravnik mnou pripravene dokumenty bez rozmyslania skopiruje do zaloby a za tu si vypyta peniaze. Myslis, ze toto moze byt postihnutelne podla autorskeho zakona?
No dobre .... piatok vecer .... najvyssi cas prestat premyslat nad pravnickymi otazkami :-)
Pekny vikend
Branislav Gvozdiak, 19. 01. 2009 v 10:52 - ad juraj
K autorskej ochrane programov by som rad pridal svoj vlastny nazor ako to s nou vyzera... aj ked sa mozno trosku lisi od toho vseobecne prijateho. Vseobecne panuje nazor ze autorskym pravom je chranena cela aplikacia. Podla mna je to velmi vzdialene pravde... Predovsetkym nemoze byt chranena "myslienka" programu, kedze taky postup by nam zmonopolizoval "trh" myslienky (tu mi ide aj o priebeh procesu programu a jeho navigacnu strukturu). Vela informatikov si napriklad u mna vo firme este donedavna myslelo, ze chranene autorskym pravom je aj rozlozenie elementov na www stranke, ci sama funkcia programu... Tiez by som chcel povedat, ze cim viac je program/aplikacia standardna, tym mensiu ma u mna sancu na priznanie jej ochrany autorskeho prava (klasicke scripty, v 2005 r. Odvolaci Sud v Bruseli napriklad nepriznal ochranu autorskeho prava aplikacii na posielanie smsiek cez net, napriek tomu ze v konkurujucich si programoch bol script uplne totozny, pretoze "pisanie scriptu v Jave obmedzuje tvorivost na minimum"). V americkom prave bola sformulovana tzv. "merger doctrine", podla ktorej nemoze byt priznana ochrana vysledku cinnosti, pri ktorej konkretnu myslienku mozno vyjadrit iba v jednej, alebo v malom mnozstve foriem. Tiez netreba zabudat, ze existuje nieco ako potreba zabezpecenia "kompatibility" = technicke standardy, tu moze byt pouzita dalsia zasada znama v autorskom prave - scenes a faire (nevyhnutne pouzitie chranenych elementov pre vytvorenie danej aplikacie). Zaver je podla mna taky, ze programy nie su chranene autorskym pravom "per se", treba vzdy preukazat aplikacia ze je vysledkom tvorivej cinnosti a zaroven sa vysporiadat s tezami, ktore som spomenul vyssie.
Podobny postup som ochotny prijat aj pre vysledky cinnosti pravnickej prace. Suhlasim, ze niekedy je vysledok pravnickej cinnosti naozaj tvorivy. Jeho vyuzitie sposobom, aky si nacrtol, by malo byt chranene. Aj ked ja osobne by som si okrem toho druheho pravnika ovela radsej podal klienta...:)
Juraj Alexander, 19. 01. 2009 v 23:55 - implied license
Dtto, ak niekto vytvori pravnu analyzu pre klienta a klientovi ju preda s vyhradou dovernosti a klientova sekretarka potom zverejni podstatnu cast memoranda ako clanok v pravnickom casopise, ide o porusenie autorskych prav...
Len sa mi nedari zahrnut toto pod ziadnu z vynimiek v AutZ, zeby sme museli vykrocit na pole neorane a rozmyslat o implied contract (ako sa to preklada?)
Milan Kvasnica, 20. 01. 2009 v 00:43 - javascript
Co se týče "rozložení elementů na www stránce", pak s uvedeným názorem rovněž nesouhlasím. Vzhled webu je výsledek jedinečné tvůrčí činnosti.
U těch počítadel samozřejmě není autorským dílem vzoreček výpočtu, ale celá aplikace již ano.
Branislav Gvozdiak, 20. 01. 2009 v 08:49 - niekolko postrehov
2. Co sa tyka rozlozenia elementov na www stranke, tak znovu, samozrejme ze graficke znazornenie elementov atd. je chranene, ale to ze menu je napravo, hore vlavo login atd. nie... to som podaval uplne absurdny priklad ked si spolupracovnici mysleli, ze to ze konkurencia ma podobne rozlozene elementy na svojej stranke (aj ked graficky a farebne ine) ako my na nasej znamena, ze s tym mam nieco robit (rozumej donutit ich aby to zmenili eventualne aj nieco zaplatili:)).
3. Co sa tyka ochrany autorskych diel pravnickej cinnosti... suhlasim s Jurajom. Vsetko zalezi od situacie. Este by som chcel dodat ze podla mna v pravnickej komunite panuju urcite nepisane pravidla a niektore veci sa nerobia, a mne sa to celkom paci. Napriklad nezalujeme klienta ak nam nezaplati (aspon ja by som to neurobil:)). Ked tak sa pohladavka presunie na ineho pravnika. A kopu inych. Tak btw. mozno by sme spisali nejaky kodex pravnika? Nieco ako Code of Good Practice for Lawyers:)? Existuje take nieco?
Milan Kvasnica, 21. 01. 2009 v 09:57 - autorskoprávní ochrana myšlenky
Pokud jde o to rozložení - login vlevo, menu vpravo - pokud by šlo o složitý layout, tak bych se přikláněl k ochraně zdrojového kódu stránky. Zejména, pokud kopie obsahuje stejné názvy jednotlivých prvků a zůstaly v ní i komentáře. Jestli se jen někdo inspiroval rozložením a nakódoval si to sám "podle oka", pak bych viděl jako možnou nekalosoutěžní ochranu.
U počítadel - samotný výpočet jednoznačně autorským dílem není, ale zpracování vstupu před výpočtem a následně kód provádějící prezentaci zpracovaných dat je u některých počítadel jedinečný (byť zrovna není prováděn javascriptem).
Otázka je vymahatelnost autorského zákona v prostředí internetu.
Juraj Gyarfas, 23. 01. 2009 v 16:22 - ad Juraj A.
Ked napisem klientovi memorandum a jeho sekretarka to zverejni ako vlastny clanok, ide podla mojho nazoru jednoznacne o porusenie autorskeho prava. V tom sa zhodneme.
Nie celkom s Tebou suhlasim v tom, ze iny pravnik moze pouzit mnou napisanu zalobu vo svojej zalobe. Samozrejme moze pouzit moju myslienku (koncept pravnej argumentacie), ktora podla § 7 ods. 3 AZ nie je chranena. To je ok. Ale opisat cele odseky pravneho textu ineho pravnika je podla mna z hladiska autorskeho prava nepripustne. Rovnako si myslim, ze je v rozpore s autorskym pravom v zalobe opisat cele odseky z nejakeho komentaru/odborneho clanku a neuviest citaciu.
Najzaujimavejsia mi ale pripada prave situacia, ked sudca doslovne opise cast zaloby v rozsudku, bez uvedenia, ze cituje zalobu. O poruseni autorskeho prava tu asi naozaj nemozno hovorit (okrem toho by sa asi kazdy pravnik tesil, ked sudca napise rozsudok podla jeho zaloby, takze tazko si predstavit, kto by to napadol:-) Ale tiez neviem pod aku zakonnu vynimku to zahrnut. Mozno by v AZ mala byt vyslovna vynimka pre "uradne ucely". Co myslis?
Branislav Gvozdiak, 23. 01. 2009 v 22:19 - suhlas
Na druhej strane, neviem ako to je z pouzivanim citatov v zalobe, asi to nie je tak celkom bezne, hm? Aspon som sa s tym nestretol. Ale tiez si myslim ze by to malo byt normou, ze sa uvadzaju citacie.
Nemáte oprávnenie pridať názor. Prihláste sa prosím